Jízdné

Z Matfyzácká kuchařka
Přejít na: navigace, hledání


Protože matfyzáci při cestách do školy (a jinam) obvykle několikrát denně křižují Prahu, je téměř nezbytnou pomůckou nějaký jízdní kupón, který je výhodnější než jednorázové jízdenky. Měsíční studentský kupón se vyplatí již při týdenním používání. Kupón můžete mít buďto v papírové, nebo v elektronické formě.

Studentský kupón na měsíc od října 2018 stojí 130 Kč, čtvrtletní je za 360 Kč, roční se prodává za 1280 Kč. Prodávají se v centrále DPP Na Bojišti (po cestě z Karlova, přes poledne tu nebývají fronty), v informačních centrech DPP ve stanicích metra Muzeum, Anděl, Můstek a Nádraží Holešovice. Další prodejní místa v metru lze nalézt na stránkách http://www.dpp.cz/jizdenky-prodejni-mista-v-metru/.

Dříve byly měsíční a čtvrtletní kupóny vázány ke kalendářním měsícům. Od 13. června 2010 záleží jen na datu pořízení kupónu, jsou tedy flexibilnější.

Nárok koupit si MHD kupón se studentskou slevou máte celý rok, tzn. i o prázdninách. Ale pozor, pokud si kupujete kupón přesahující do dalšího akademického roku, tj. od října dále, musíte mít nové potvrzení o studiu.

Papírový kupón

K papírovému kupónu je nezbytně nutný studentský průkaz (ISIC s platnou revalidační známkou pro nový rok nebo školou vyplněný speciální formulář dopravního podniku), který opravňuje lítačku koupit a bez kterého je lítačka neplatná. Při kontrole pak revizoři vždy vyžadují mít studentský průkaz s sebou.

Elektronický kupón

Kromě průkazky v MHD slouží Lítačka také jako průkazka do Městské knihovny v Praze. Studenti si však Lítačku pořizovat nemusí, mohou využít papírové varianty kupónu MHD, ale možné jsou obě varianty. Stejně jako u papírového kupónu by měl mít student vždy při sobě potvrzení o studiu, ale v praxi se nekontroluje. Od září 2018 je možné elektronický kupón na MHD dobít nejen na Lítačku, ale i na In Kartu (ČD), nebo na bezkontaktní bankovní kartu.

Dobíjení

První nabití kupónu je nutné provést na kontaktním místě DPP s doložením studentského průkazu. Další nabíjení je možné jak na kontaktních místech, tak i prostřednictvím internetu na stránkách e-shopu DPP. Každý srpen až říjen je potřeba znovu ukázat potvrzení o studiu na libovolném kontaktním místě, do té doby nejde koupit zlevněné jízdné přes e-shop.

Dopis o přijetí pomůže se studentským jízdným před zápisem

Platnost potvrzení o studiu ze SŠ končí dle DPP již k poslednímu dni června nebo srpna. Pokud si budete chtít koupit kupón, který toto datum přesahuje, je nutné se osobně dostavit k pokladně nejlépe s papírovým potvrzením o přijetí. Toto se může hodit i v létě mezi bakalářem a magistrem.

OpenCard

Slavná OpenCard měla od 31. prosince 2011 úplně nahradit obyčejné kupóny a stát se kartičkou využívanou nejen na MHD, ale Praha už ji zrušila; nahrazena byla Lítačkou.

Obyčejné (jednorázové) jízdenky

Někdy se kupovat celý kupon nevyplatí, zapomene se po Vánocích koupit nový a nebo prostě jen přijedou příbuzní z Moravy a chtějí poradit, jaké lístky si mají koupit. Klíčové jsou čtyři základní možnosti (pro dospělé osoby).

  • Základní jízdenka (cena 32 Kč) – platí na všechny dopravní prostředky MHD po dobu 90 minut.
  • Krátkodobá jízdenka (cena 24 Kč) – přestupní, platí jen 30 minut.
  • Celodenní jízdenka (cena 110 Kč) – platí 24 hodin, označuje se jen jednou.
  • Třídenní jízdenka (cena 310 Kč) – platí 72 hodin, označuje se jen jednou.

Všechny čtyři typy jízdenek si lze koupit nejen v trafice či automatu, ale také s pomocí mobilního telefonu – po zaslání klíčového slova DPT a ceny jízdenky (tedy DPT32, DPT24, DPT110 nebo DPT310) na číslo 90206 vám během chvilky v SMS přijde kód, který v případě kontroly ukážete revizorovi. SMS jízdenky platí jen v centru města a neplatí ve vlacích.

Revizoři

Pokud vás revizor zastaví, nepokoušejte se utéct, většinou jich je víc a spolupracují s městskou policií. Když vás chytí revizor bez lístku, je pokuta 1500 Kč; pokud zaplatíte na místě nebo ve lhůtě stanovené ve smluvních podmínkách DPP („nejpozději 15. kalendářní den ode dne kontroly“), platí se jenom 800 Kč. Pokud jste si lítačku jenom zapomněli a přivezete ji ukázat (příští pracovní den od 12:30 až 15. kalendářní den ode dne kontroly) na centrálu Na Bojišti, zaplatíte jen 50 korun.