Spolek Matfyzák

Z Matfyzácká kuchařka
Přejít na: navigace, hledání


Spolek Matfyzák je studentská organizace, která pro matfyzáky pořádá různé společenské, kulturní a další akce – krom jiného může i za spáchání této kuchařky. Jejím členem může být každý (i bývalý) student MFF, či osoba jinak s Matfyzem spřízněná.

V čele spolku stojí Náčelník, který je obklopen Náčelnictvem. Na to, aby se ve spolku neděly nekalosti, dohlíží Rada starších. Web spolku je na matfyzak.cz. Kontaktovat nás můžete na adrese spolek(at)matfyzak.cz nebo také přes Facebook.

Spolek není personálně stálá organizace; mění se, jak studenti přicházejí a odcházejí. Staňte se aktivním členem Spolku Matfyzák! Pokud rádi organizujete, máte podnětné nápady nebo chcete jen vytáhnout nějaká moudra ze starších spolužáků, Spolek je k tomu ideální. Stačí se ozvat. Naučíte se přitom spoustu užitečných dovedností a získáte přehled a další kamarády.

Beánie

Beánie je mnohovrstevnatá studentská slavnost konající se tradičně v období imatrikulací. Vrstvou nejvážnější jest přijímání prváků do stavu matfyzáckého podle prastarého Jarníkova rituálu. V dalších vrstvách se obvykle promítá kultovní film Matfyzák a jiné matfyzácké filmy, pořádají se koncerty matfyzáckých i nematfyzáckých hudebních skupin, bývají různé humorné soutěže a scénky, či slavná výstava Matfyzák včera, dnes a zítra. Ve vrstvě komerční si můžete koupit matfyzácké tričko nebo jiné artefakty s logem i bez něj.

Dříve se dařilo všechny tyto vrstvy vměstnat do některého z pražských hudebních klubů, nicméně poslední roky je radši rozprostíráme po větších prostorách trojského areálu Matfyzu.

Matfyzácký ples

Matfyzácký ples v krásných prostorách paláce Žofín je méně exotickým způsobem strávení večera. Každý matfyzák se tam snaží blýsknout se před svými přednášejícími perfektně vykrouženou spinovou otáčkou ve waltzu (protože zkouškové se blíží a nikdy nevíte, co vám může pomoci), případně alespoň něco vyhrát v tombole. Vstupenky seženete několik týdnů před plesem v knihovnách, na koleji nebo přes internet. Rezervujte si je včas, bývají brzo vyprodané.

Další činnost Spolku

Krom těchto akcí pořádáme každoročně několik dalších. Některé z nich se konávají na Koleji 17. listopadu - patří mezi ně například vědomostní běhací hra KolejCup a Běh do schodů, jehož průběh si lze domyslet (současný rekord je 1 minuta a 36 vteřin). Mezi populární akce patří Tour de Pub - pravidelně nepravidelná návštěva nějaké hospody s přátelským popovídáním nad půllitrem piva nebo nepiva. Stačí sledovat webové stránky nebo nástěnky ve fakultních budovách a o blížících se akcích se včas dozvíte.

Dále Spolek spolupracuje s jinými organizátory, divadly (sledujte naše stránky pro slevy do několika z nich), prodává trička s logem Matfyzu a jiné předměty (e-shop je na webu) a spravuje tuto kuchařku.

Celouniverzitní akce

Mimo matfyzácké akce se Spolek Matfyzák účastní i akcí celouniverzitních, jako je třeba akce pro studenty - Studentský jarmark. Dozvíte se na něm, co všechno můžete na univerzitě podniknout, poslechnete si muziku, otestujete menu podzemního klubu a představí se vám jednotlivé spolky.

Kromě toho Spolek zveřejňuje pozvánky na zajímavé univerzitní akce nebo přednášky.

Matfyz Boost

Pokud máte nějaký nápad na matfyzáckou akci, který chcete realizovat, můžete se nám ozvat a rádi vám s ní pomůžeme. Nebo taky můžete využít soutěž Matfyz Boost a získat tak až pět tisíc na svůj projekt. Více informací je na stránkách boost.matfyzak.cz.

Celouniverzitní spolky

Na univerzitě pak existuje spousta dalších spolků, nejaktivnější v tom jsou filozofové a právníci. Trochu jiné postavení má Centrum spolků, studentů a absolventů UK (cssauk.cz), které tyto spolky v rámci univerzity sdružuje; je tedy takovým spolkem spolků. Mezi současné celouniverzitní aktivity patří například Studentský jarmark či Studentský majáles, Centrum organizuje studentské oslavy 17. listopadu na Albertově a besedy s významnými osobami nebo zprostředkovává spolkům kontakt s vedením univerzity.