Beánie

! Tento web je již zastaralý. Novější stránky najdete zde.

Letošní informace

Dávná historie

[Student] se tím stával plnoprávným členem akademické obce. Ale to nejhorší to teprve čekalo. Jako – učení? Kdyby jenom učení. Beánie. Uchazeč byl přijímán na fakultu veřejně svými budoucími kolegy takzvanou zkouškou trpělivosti. Říkalo se jí rovněž ‚depozice‘. Byl to zvyk. Ustálený rituál. Odkud se vzalo to slovo – beánie? Z latiny? Zní jakoby latinsky, beánie, ale pravděpodobně je to slovo českého původu. Vychází se z jeho zvukové podoby: bé, bé. Ano, bečení jako symbol žákovského nevědění.

134. Toulky českou minulostí (podle knih Petra Hory-Horejše nahrál Český rozhlas)

Méně dávná historie

Co je to beánie?

Beánie je zvyk ze středověkých dob. Středověké beánie byly možná trošku kruté, ale s těmi našimi dnešními je pojí už jen název a okolnosti, za kterých nastávají: podobně jako je imatrikulace přijímání nových studentů starými učiteli, je beánie přijímáním nových studentů starými studenty. Jako taková proto není organizována fakultou a není povinností na ni chodit: ačkoliv by dle našeho názoru byla trošku škoda o takovou událost přijít.

Stejně jako rytíř musí být pasován do svého stavu, tak i matfyzák musí složit přísahu a být jarníkován, aby mohl hrdě prohlásit “Jsem matfyzákem”.

Co se na beánii děje?

Akce se koná typicky v nějakém klubu nebo prostředí uzpůsobeném na party, na program s oblibou dáváme:

 • Jarníkování
 • Kultovní film Matfyzák
 • Fyzikální pokusy
 • Výstavka Matfyzák včera, dnes a zítra
 • Prodej matfyzáckých triček, hrnků a jiných překrásných věcí s logem
 • Hudba, drinky, zábava!

Jarníkování

Nejdůležitější částí matfyzácké implementace Beánie je obřad Jarníkování. Vojtěch Jarník byl významný český matematik a také duchovní otec našeho ústavu, kromě něj nám však do našich časů zanechal třeba pětisvazkovou učebnici matematické analýzy, která přes poněkud archaický styl a úmornou preciznost všeho svého vyjadřování stále se těší oblibě některých matfyzáků pokud už ne coby plnoprávná učebnice, tak alespoň jako jistý symbol našeho stavu.

Traduje se, že kdo nebyl jarníkován, neudělá matfyz. Pozor, obrácená implikace neplatí. Nesnažte se to ani dokázat sporem. Takových už tu bylo…

(Zlé jazyky tvrdí, že je takové konání předčasné, protože polovina prváků, které tu potkáte, nebude studenty MFF ani do Beánie další – tím se nenechte rozptylovat a užijte si večera!)

Kultovní film Matfyzák

V roce 87 natočilo několik tehdejších studentů fakulty svůj názor na to, co to znamená být matfyzákem a promítání tohoto díla je tradiční součástí Beánie.

Výstavka Matfyzák včera, dnes a zítra

Kdo/co je to Matfyzák? Odkud se vzal? Co dělá? Kam kráčí? Na většinu těchto otázek vám odpoví naše výstavka. Přestože obtížně odhadujeme kam Matfyzák směřuje (pokud možno k titulu v konečném čase), dozvíte se o tom kde se tu vzal, co který druh Matfyzáka dělá, a také několik užitečných rad do života.

Další zábava

A samozřejmě je hlavní součástí beánie i další zábava – hudba, fyzikální pokusy, občas i nějaké soutěže. A také nějaké to pivo nebo drinky.

 

 • Milan

  Pravděpodobně jsem slepý, ale nikde nemůžu najít kdy Beánie bude.

  • http://www.facebook.com/syn.bozi Karel Bílek

   Ještě jsme veřejně nenapsali, kdy bude letos, ale OK, proč ne, už je to skoro jisté, že bude 6. listopadu

   • kb

    (pozn. – tento komentář je k beánii v roce 2012)

 • Misa

  A kdy bude Beánie letos – 2014?

  • Vítek

   Ze zcela nepotvrzených zdrojů mám informaci, že 6. 11.

  • Jana

   Ano, letos bude Beánie opravdu 6.listopadu.

 • JP

  Spolku, proč ještě není třeba facebooková událost k Beánii? Aby tam někdo vůbec přišel… Jestli to má být za 10 dní, je nejvyšší čas.

 • Romy

  Ahoj, kedy bude Beania 2015? Dakuem :)

  • Pavel @Praha, CZ

   Ahoj, letos bude Beánie probíhat 4.11.2015 – v den imatrikulace.