Beánie 2013

! Tento web je již zastaralý. Novější stránky najdete zde.

Plakát

Dávná historie

[Student] se tím stával plnoprávným členem akademické obce. Ale to nejhorší to teprve čekalo. Jako – učení? Kdyby jenom učení. Beánie. Uchazeč byl přijímán na fakultu veřejně svými budoucími kolegy takzvanou zkouškou trpělivosti. Říkalo se jí rovněž ‚depozice‘. Byl to zvyk. Ustálený rituál. Odkud se vzalo to slovo – beánie? Z latiny? Zní jakoby latinsky, beánie, ale pravděpodobně je to slovo českého původu. Vychází se z jeho zvukové podoby: bé, bé. Ano, bečení jako symbol žákovského nevědění.

134. Toulky českou minulostí (podle knih Petra Hory-Horejše nahrál Český rozhlas)

Akce se koná v úterý 29.10.2013 v klubu Hany Bany (od zastávky metra C Vyšehrad za kongresovým centrem černá kostka uprostřed parkoviště). Začínáme v 19:30.
Sledujte aktuality o Beánii na facebooku

Na programu je:

  • Jarníkování
  • Kultovní film Matfyzák
  • Fyzikální pokusy pana Dusíka
  • Prodej matfyzáckých triček, hrnků a jiných překrásných věcí s logem
  • Výstavka Matfyzák včera, dnes a zítra
  • Hudba, drinky, zábava!

Vezměte všechny své kamarády, spolužáky a určitě přijďte, vstup je zdarma!

Jarníkování

Nejdůležitější částí matfyzácké implementace Beánie je obřad Jarníkování. Vojtěch Jarník byl významný český matematik a také duchovní otec našeho ústavu, kromě něj nám však do našich časů zanechal třeba pětisvazkovou učebnici matematické analýzy, která přes poněkud archaický styl a úmornou preciznost všeho svého vyjadřování stále se těší oblibě některých matfyzáků pokud už ne coby plnoprávná učebnice, tak alespoň jako jistý symbol našeho stavu.

Traduje se, že kdo nebyl jarníkován, neudělá matfyz. Pozor, obrácená implikace neplatí. Nesnažte se to ani dokázat sporem. Takových už tu bylo…

(Zlé jazyky tvrdí, že je takové konání předčasné, protože polovina prváků, které tu potkáte, nebude studenty MFF ani do Beánie další – tím se nenechte rozptylovat a užijte si večera!)

Kultovní film Matfyzák

V roce 87 natočilo několik tehdejších studentů fakulty svůj názor na to, co to znamená být matfyzákem a promítání tohoto díla je tradiční součástí Beánie.

Výstavka Matfyzák včera, dnes a zítra

Kdo/co je to Matfyzák? Odkud se vzal? Co dělá? Kam kráčí? Na většinu těchto otázek vám odpoví naše výstavka. Přestože obtížně odhadujeme kam Matfyzák směřuje (pokud možno k titulu v konečném čase), dozvíte se o tom kde se tu vzal, co který druh Matfyzáka dělá, a také několik užitečných rad do života.

Muzika

Máme pozvaného DJ Petra Zvěřinu, takže na place se nudit nebudete. K tomu se celá akce odehrává v klubu Hany Bany, kde dělají skvělé drinky.

Další zábava

A samozřejmě je součástí beánie i další zábava – hudba k tanci, fyzikální pokusy, občas i nějaké soutěže.