Albeř 2015

! Tento web je již zastaralý. Novější stránky najdete zde.

I letos proběhlo úvodní soustředění prváků na Albeři, kterého se někteří z nás zúčastnili. Postupně se sem podívaly tři turnusy – fyzici, informatici a matematici – a za Spolek Matfyzák se na Albeři vystřídali Vojta Borák, Peter Korcsok, Janča Novotná, Pavel Obdržálek a Adolf Středa. Počasí udělalo své, a tak se není čemu divit, že každá skupina strávila volný čas jinak. Zatímco fyzici se vařili ve třicetistupňovém horku a odpoledne často trávili naloženi pod dozorem Petra a Pavla v rybníce, informatici už takové štěstí neměli. Přesto ani informatici se nenudili a volná odpoledne a večery jsme strávili společně sportem, různými akčními i deskovými hrami, povídáním v hospodách a dalším. Převážně déšť a chladno postihly matematiky, kteří jakožto poslední skupinka vybrali to nejhorší počasí. I zde se ale našlo pár odvážlivců, kteří se zúčastnili ranní soutěže ve vstupu do rybníka, a otužilců, kteří si nenechali rybník ujít ani poslední noc a spolu s Petrem a Ádou se šli vykoupat hned vícekrát (bylo tak 10 °C) při verbování dalších.

A jak tedy Albeř probíhala? Na prváky čekalo několik učitelů a různými testy, jak fyzickými, tak odbornými, několik přednášek, kde se dozvěděli věci potřebné i nepotřebné ke studiu, skupina Humbuk, a také nějaký ten volný čas, během kterého jsme se jim věnovali. Na všech turnusech si účastníci mohli vyzkoušet šifrovačku, rozmístěnou po středisku, a nebylo výjimkou, že jsme vydávali další šifru i ve tři ráno. Z ostatní zábavy se dá vypíchnout plná chatka lidí hrajících deku, odpoledne prohrané vnitřními hrami v kroužku, člověkolezení nebo třeba protančená poslední noc matematiků, během které se stihly vystřídat společenské tance i diskotéka a k vidění byly i tance židovské. Bylo odměnou vidět úsměvy na tvářích a radostí odpovídat na všemožné položené otázky.

Závěrem bychom chtěli poděkovat fakultě za umožnění našeho opětovného pobytu na Albeři a také pogratulovat vítězům šifrovací hry a všem, kteří ji došli až do konce, a to byli:

  • fyzici: O. Broža a vítězka I. Špilínková,
  • informatici: M Černý, A. Dombajová, P. Lakatošová, T. Lessy, A. Šmelko a vítězové K. Macková, H. Nikvindová a D. Samuel
  • matematici: J. Boháčková, A. Gajdová, L. Hýlová, L. Matoušek, D. Pavlovičová a vítěz R. Švarc.

Za Spolek Matfyzák sepsala Janča